Working.
Please stand by. Press Esc to hide.

Thanks to all who participated in the Gold Coast Amateur Brewing Competition.

There were 207 entries judged and 157 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show winner(s) have not been posted yet. Please check back later.

Winning Entries

Table 1: Pale Lager / Beer (21 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stDavid OliverGerman Pils5D: German Pils
2ndScott BurnettDude Bru Lager1B: American LagerThe Gold Club
3rdScott BurnettDizzy Swiss 2A: International Pale LagerThe Gold Club

Table 2: Amber / Dark Lager (13 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBenedict RothRauchbier 6B: RauchbierGoldCLUB
2ndAndrew MahonyBock6C: Dunkels Bock
3rdSam MiddlerWest Coast Amber Lager2B: International Amber LagerGold Club

Table 3: Wheat Ale / British / Australian Beer (18 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stAndrew MahonyAussie Pale Ale12B: Australian Sparkling Ale
2ndCary MacDonaldBear's Best11B: Best BitterGoldCLUB
3rdTony Van der LindenCrewe Bitter11B: Best BitterBABBS

Table 4: Amber / Brown Ale (22 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stAndrew LeckieNot Newky Broon13B: English Brown AleBrisbane Brewers Club
2ndSimon CherryCherry3 Black15C: Irish Extra StoutGoldCLUB
3rdTony Van der LindenCopperhead Road19A: American Amber AleBABBS

Table 5: Porter / Stout (23 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stAndrew MahonyBaltic Porter9C: Baltic Porter
2ndDaniel O'DonnellOatmeal Stout16B: Oatmeal StoutBrisbane Brewers Club
3rdCameron MoleMudgee Love Stout20B: American StoutGold Club

Table 6: Pale Ale (27 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stPaul DavidsonFat Charlie18B: American Pale AleGold Club
2ndMark HarrisSmash Blonde18A: Blonde Ale
3rdAlex TaubertNew Hope Pa18B: American Pale AleCQ Craft Brewers

Table 7: IPA / Strong Ale (38 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stCary MacDonaldGreat White Unchained 21B6: White IPA GoldCLUB
2ndJimi WallHammertime21A: American IPA
3rdJosh GillSimcoe Orchy21B: Specialty IPA

Table 8: European Sour / Wild Ale (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stAlex TaubertTaubval28A: Brett Beer CQ Craft Brewers
2ndPeter TherkelsenClub Lambic23D: LambicBBC, Brisbane Brewers Club.
3rdDaniel O'Donnell
Co-Brewer: Bbc Club Barrel
Pomegranate23F: Fruit Lambic Brisbane Brewers Club

Table 9: Belgian / Trappist Ale (17 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stGreg DuresBeer de Queensland24C: Biere de Garde Fraser Coast Bayside Brewers
2ndJeremy MacGregorPink Elephant25C: Belgian Golden Strong AleBrisbane Amateur Beer Brewers
3rdBen BrettIt's Already Too Late Tripel26C: Belgian Tripel

Table 10: Specialty Beer (19 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stSam MiddlerSummer Crush (Watermelon & Cherry Sour)29A: Fruit Beer Gold Club
2ndChris Rosewarne3 Finger Stout33A: Wood-Aged Beer GoldCLUB
3rdSteve GowerSmoky & the Bandit 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer PUBS